نمایشگاه چیدمان نیسان

نمایشگاه چیدمان نیسان

از ۲۴ خرداد تا ۳۱ خرداد ماه
افتتاحیه : بیست و چهارم خرداد ماه ۹۶
از ساعت ۱۶ تا ۲۱

 

نیسان ( آب اردیبهشت )

3000 سال پیش از میلاد مسیح اولین تمدن های خاور میانه در منطقه بین النهرین ( حدفاصل رودخانه های دجله و فرات ) پدید آمدند. ” گویی میان اندیشه ، فرهنگ و تمدن با فراوانی آب ارتباطی هست ” رشد سریع جمعیت، ترویج فرهنگ مصرفگرایی و تغییر سبک زندگی، ایران را از سال ها پیش در معرض بحران آب قرار داده است. و به یک باور خشکسالی  و کمبود آب در ایران گویی ” بحران اندیشه ” است.

سرامیک های ارائه شده در این چیدمان، ظروفی برای طلب باران است. گودی کاسه ها از درون آنها به سطح  آمده اند تا این خواسته را صد چندان کنند و خطوط ثلث آنها به نوعی این طلب را به دعا و نیایش آراسته است. از دیگر سو هجوم انبوه بطری های ( پی. وی. سی ) آب، با نظم بی روح و ریاضی خشک خطوط تولید کارخانه ای در انتظارند تا آخرین قطرات را هم به تولید انبوه برسانند و این بار نه اشیاء بلکه فرهنگ ، ارزش و مفاهیم سنتی است که بسته بندی می شود و در توالی خطی تولید محتوایش زوال می پذیرد و تنها به شکل بیرونی آنها بسنده می شود.

روایاتی مبنی بر اثرات خاص و خواص باران اردیبهشت ” آب نیسان ” در فرهنگ ایرانی اسلامی آمده است، بهار سال 96 ظروف را در فضای بیرونی و زیر باران قرار دادم، باران جمع شده در ظروف سرامیک ناچیزند اما گویی تمام تلاش انسان اند برای بقاء اندیشه .

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاه (2)

 • علی پرهامی پاسخ

  از دیدن کارهای شما به وجد آمدم و به عنوان یک همشهری کرجی واقعا به خود بالیدم که بعد از مدتها در شهرم فضا و مکانی پدیدار شد تا میزبان هنرمندان ارزشمندی همچون شما باشد.
  از آنجا که به صورت کاملا تخصصی با مبحث آب و به خصوص به واسطه کارم با ستاد احیای دریاچه ارومیه همکاری دارم با کارهای شما ارتباط عمیقی برقرار کردم و امیدوارم بشر بیش از این به آینده آب بیندیشد. برای شما و همراهانتان آرزوی بهترین ها را دارم.

  ژوئن 23, 2017 در 8:21 ق.ظ
  • Harmonic Center پاسخ

   سپاس فراوان بابت لطف و محبتتون جناب پرهامی . موفق و سربلند باشید

   ژوئن 24, 2017 در 8:32 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *